Παναγιώτα Κυριακοπούλου

Αναπληρώτρια καθηγήτρια του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Α.Π.Θ.
Professeur des Universités, Université Paris-Est Marne-la-Vallée.

Το πεδίο της έρευνάς της περιλαμβάνει τα ακόλουθα αντικείμενα: Αυτόματη επεξεργασία φυσικών γλωσσών (κατασκευή ηλεκτρονικών λεξικών και τοπικών γραμματικών), ορολογικές βάσεις δεδομένων, αυτόματη μετάφραση, συντακτική ανάλυση, αυτόματη εξαγωγή πληροφορίας. Το 2003 της απονεμήθηκε ο μεταδιδακτορικός τίτλος υφηγεσίας (Habilitation à Diriger des Recherches) από το Πανεπιστήμιο της Marne-la-Vallée (Παρίσι) με θέμα « Analyse automatique des textes écrits : le cas du grec moderne », ενώ η διδακτορική της διατριβή από το Πανεπιστήμιο του Paris VIII έχει ως θέμα « Les dictionnaires électroniques – La flexion verbale en grec moderne ». Συμμετείχε στα ερευνητικά προγράμματα: Eurotra, Eurolang, Genelex, Multilex, Delis, Translearn, Lexpert, Interval, Transweb, Publinet, Euradic, Ανάπτυξη Ελληνικού Ορθογράφου, Πυθαγόρας Ι, Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα και τη Γλωσσική Εκπαίδευση, Sms4Science.

Επικοινωνήστε μαζί μας

Συμεών Γραμμενίδης, Καθηγητής