Ο κ. Θεόδωρος Χίου είναι Δικηγόρος Αθηνών, ειδικός σύμβουλος επί θεμάτων πνευματικής και βιομηχανικής ιδιοκτησίας. Είναι απόφοιτος της Νομικής Σχολής Αθηνών, κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών Master 2 Droit de la propriété intellectuelle (Στρασβούργο-CEIPI) και Διδάκτωρ Νομικής του Πανεπιστημίου του Στρασβούργου (CEIPI) στον τομέα του ευρωπαϊκού δικαίου συμβάσεων διανοητικής ιδιοκτησίας. Είναι ιδρυτής και διαχειριστής του δικηγορικού γραφείου «Δρ. Θεόδωρου Χίου & Συνεργατών» και του ιστότοπου νομικού ενδιαφέροντος www.iprights.gr.

Ασκεί μάχιμη δικηγορία και παρέχει νομικές υπηρεσίες που καλύπτουν όλο το φάσμα του δικαίου διανοητικής ιδιοκτησίας, του δικαίου του Ίντερνετ και των νέων τεχνολογιών και πιο συγκεκριμένα υποθέσεις πνευματικής ιδιοκτησίας, ευρεσιτεχνιών, σημάτων, αθέμιτου ανταγωνισμού, εμπορικών απορρήτων, ηλεκτρονικού εμπορίου και λειτουργίας ιστοσελίδων. Παράλληλα, διδάσκει νομικά μαθήματα σε Πανεπιστημιακά ιδρύματα της Ελλάδας και του εξωτερικού, είναι συγγραφέας μιας μονογραφίας και αρκετών νομικών μελετών και αρθρογραφεί τακτικά στον ελληνικό και διεθνή νομικό τύπο, ενώ συμμετέχει συχνά ως εισηγητής σε επιστημονικά συνέδρια.

Ο κ. Χίου έχει απασχοληθεί ως ερευνητής στο Πανεπιστήμιο του Στρασβούργου, υπότροφος-ερευνητής στο Max Planck Institute (Μόναχο) και μεταδιδακτορικός ερευνητής-υπότροφος στο Πανεπιστήμιο της Haifa (Ισραήλ). Διετέλεσε επίσης αντιπρόσωπος της οργάνωσης ELSA στον Παγκόσμιο Οργανισμό Διανοητικής Ιδιοκτησίας (Γενεύη) και επιστημονικός συνεργάτης του Ελληνικού Οργανισμού Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας.