Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Θεωρίας και Πράξης της Μετάφρασης στο Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ.

Πτυχιούχος κλασικής και γαλλικής φιλολογίας (ΕΚΠΑ και Sorbonne Paris IV αντίστοιχα), έχει μεταπτυχιακό στη νεοελληνική φιλολογία (Sorbonne Paris IV) και η διδακτορική της διατριβή έχει θέμα τη μεταφραστική τεχνολογία (Πάντειο Πανεπιστήμιο).

Διδάσκει θεωρία της μετάφρασης και της λογοτεχνίας στο Πρόγραμμα Εκπαίδευσης Ελληνόφωνων Μεταφραστών της Ακαδημίας Αθηνών.

Έχει διδάξει επί σειρά ετών στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (ευρωπαϊκή και νεοελληνική λογοτεχνία) και στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (επιστήμες του ανθρώπου και επικοινωνία/δημοσιογραφία) Βασικά ερευνητικά της ενδιαφέροντα είναι η θεωρία και η πράξη της μετάφρασης και της επικοινωνίας, η λογοτεχνική μετάφραση, οι ψηφιακές ανθρωπιστικές σπουδές, η μεταφρασεολογία σωμάτων κειμένωνη γλωσσική και μεταφραστική τεχνολογία, η ευρωπαϊκή και παγκόσμια λογοτεχνία.

Έχει δημοσιεύσει πολλά άρθρα για τη λογοτεχνία και τη μετάφραση, έχει συμμετάσχει σε πολλούς θεματικούς τόμους και στις πρόσφατες δημοσιεύσεις της συγκαταλέγονται τα βιβλία Λογοτεχνική μετάφραση. Θεωρία και πράξη (μαζί με τον Γιώργο Κεντρωτή) και Ψηφιακές Λογοτεχνικές Σπουδές (μαζί με την Κατερίνα Τικτοπούλου).

Επαγγελματίας μεταφράστρια, έχει συνεργαστεί με πολλούς εκδοτικούς οίκους, όπως και με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και διάφορους οργανισμούς (Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, Λυρική Σκηνή, Μέγαρο Μουσικής, Ελληνικό Φεστιβάλ, Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης κ.ά.).

Είναι κριτικός λογοτεχνίας, διευθύνει μαζί με τον Κ.Γ. Παπαγεωργίου το περιοδικό Τα Ποιητικά και συνεργάζεται με εφημερίδες και περιοδικά.

Έχει μεταφράσει μεταξύ άλλων έργα των: Marivaux, Louis Aragon, Paul Virilio, Michel Foucault, Victor Serge (βραβείο ΕΚΕΜΕΛ 2008), Jean Clair, Jean Giraudoux, Antoine Bello της,Μέλπω Αξιώτη. Έχει επίσης μεταφράσει πολλά λιμπρέτα, που έχουν παρασταθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών και στην Εθνική Λυρική Σκηνή.

Είναι μέλος σε πολλούς επιστημονικούς συλλόγους και φορείς, αξιολογήτρια σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα, επιστημονικά υπεύθυνη της ευρωπαϊκής υποδομής γλωσσικών πόρων clarin:el και για το Ελληνικό Δίκτυο Ορολογίας για το ΑΠΘ και από το 2012 Chevalier dans l’Ordre des Palmes Académiques.

Προσωπική ιστοσελίδα : www.dimitroulia.gr.