Καθηγήτρια στο Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ.

Γνωστικό αντικείμενο: Ιστορία ιταλικής λογοτεχνίας και ειδικό αντικείμενο: ιστορία των μεταφράσεων της ιταλικής λογοτεχνίας.

Η ερευνητική της δραστηριότητα εκτείνεται στους τομείς: Μετάφραση λογοτεχνίας, Ιστορία των μεταφράσεων της ιταλικής λογοτεχνίας, Ευρωπαϊκή και παγκόσμια λογοτεχνία, Ταξι­διωτική λογο­τε­χνία.

Διδάσκει μετάφραση ιταλικής λογοτεχνίας και ιστορία μεταφράσεων ιταλικής λογοτεχνίας σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο σπουδών στο Α.Π.Θ. Επί σειρά ετών δίδαξε στο Διαπανεπιστημιακό Π.Μ.Σ. του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών «Μετάφραση και Μεταφρασεολογία» και στο Διατμηματικό Π.Μ.Σ. «Μετάφρασης και Διερμηνείας» του Α.Π.Θ.

Πτυχιούχος του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας και του Τμήματος Βιβλιοθηκονομίας. Κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος Σπουδών και Διδακτορικού Διπλώματος με άριστα του Τμή­ματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Α.Π.Θ. Ιππότης του Τάγματος ‘Ordine della Stella dItalia’ και Επίτιμος Πρόεδρος της Società Dante Ali­ghieri στη Θεσσαλονίκη. Μέλος σε επιτροπές διεθνών επιστημονικών περιοδικών στα πεδία έρευνάς της.

Έχει εκπο­νήσει έρευνες σχετικές με την τύχη πολλών ιταλών συγγραφέων, μεταξύ άλλων: Dante, Petrarca, Leopardi, Quasimodo, Tabucchi, Madieri. Έχει επιμεληθεί πολλούς συλλογικούς τόμους στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Έχουν δημοσιευτεί μελέτες της σε ελληνικά και ξένα επιστημονικά περιοδικά καθώς και μεταφράσεις της έργων ιταλικής λογοτεχνίας. Μεταξύ άλλων, έργα των: Machiavelli, Madieri, Tabucchi, Di Paolo, Magris. Το βιβλίο Viaggio in un’Italia senza tempo τιμήθηκε στην Κατάνια με το Βραβείο ‘Ninfa Galatea’ (2011). Έχει γράψει την ποιητική συλλογή Parole Notturne (2016). Έχει πραγματοποιήσει προσωπικές εκθέσεις φωτογραφίας (όπως Immagini della terra di Puglia, Porte e finestre d’Italia) και έχει συμμετάσχει σε συλλογικές καλλιτεχνικές εκθέσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό (όπως Dyptichum, Con Ojos de Mujer).

Προσωπική ιστοσελίδα: http://blogs.auth.gr/zosi/